2.712 defa okundu.

Centos 6 Kurulum (Resimli Anlatım)

Centos 6, centos 6.4, centos 6.5, Centos 6.6, Centos 6.7 kurulumunu detayları ile resimli bir şekilde anlatıyorum

Adım 1: Kurulumu cd den başlattıktan sonra ilk karşımıza bu ekran geliyor 6 serisinde değişmiyor hepsi aynı.. Enter deyip ilerliyoruz.
centos6kurulum (1)
Adım 2: Burada skip seçip ileriliyoruz.
centos6kurulum (2)
Adım 3: Evet görsel kurulum ekranımız geldi, centos 5 serisinde text kurulum varken Centos 6 serisinde artık sunucu üzerinden görsel kurulum yapmak artık mümkün oluyor.
centos6kurulum (3)
Adım 4: Bu alanda yazılım dili seçiyoruz. ingilizce seçip ilerliyoruz. Kimse linux işletim sistemini türkçe kullanımıyordur sanırım zira komut ekranında ciddi sıkıntılar oluşur.
centos6kurulum (4)
Adım 5: Klavye dilimizi seçiyoruz.
centos6kurulum (5)
Adım 6: Burada disk ile ilgili bir soru soruyor biz basic temel olanı seçip ilerliyoruz.
centos6kurulum (6)
Adım 7: Sanal sunucu içerisinde kurulum yaptığım için benim 20 GB lık diskimi gördü. yes deyip ilerliyoruz.
centos6kurulum (7)
Adım 8: bu adımda sayfamızın üst kısımda hostname bölümü yer alıyor burada istediğimizi yazabiliriz çünkü burada yapacağınız işlemlerinizi daha sonra sunucu kurulumu bittikten sonra “hostname” komutunu çalıştırdığımızda güncelleniyor. Alt kısımdan sunucumuzu internete erişimini açıyor. Gerekli ayarlamalarımızı yapıyoruz.
centos6kurulum (8)
Adım 9: Burda sunucunuz üzerinde kaç ethernet portu çıkışı varsa hepsini listeler çoklu secenekte rakam olarak hangisi daha küçükse ip konfigürasyonunu oraya yapmakta fayda var çünkü en küçük rakam her zaman 1 nolu portu belirtir. Veri merkezi ortamında etherneti kimse 2 portu birden aktif etmeyecekse 2.porta takmaz. Bu yüzden bu şekilde ayarlamalıyız.
centos6kurulum (9)
Adım 10: Connect otomatically ayarları kaydettiğimiz anda sunucunun internete çıkıp çıkamadığını test eder. Eğer KVM aracılığı ile erişim sağlıyorsanız sunucunun hangi portu nete çıkıyor testini gerçekleştirebilirsiniz. ip adreslerimizi olması gerektiği gibi girip kuruluma devam ediyoruz. Bu ayarları da SSH üzerinden Setup komutu üzerinden düzenleyebiliyorsunuz.
centos6kurulum (10)
Adım 11: Yaptığımız ayarları kaydedip ilerliyoruz.
centos6kurulum (11)
Adım 12:Burada bölgesel saat ayarlarını seçiyoruz. Burada istanbul seçmek önemli çünkü daha sonralarda bu tarz saat tarih problemleri ortaya çıkabiliyor tedbiri elden bırakmıyoruz.
centos6kurulum (12)
Adım 13: Windows sunuculardaki gibi root kullanıcımıza bir Şifre belirliyoruz. Bu şifreyi kurulum aşamasında çok zor bir şifre vermemenizi tavsiye ederim çok kişi kurulumu tamamladıktan sonra şifrede klavye hatasından kaynaklı login olmayı başaramayıp pass reset yapmak zorunda kaldı. “1q2w3e4r” en güçlü şifre suanda. Daha sonra SSH erişim sağladığım anda “Passwd” komutu ile şifremi güncelleyeceğim. zor şifremi tanımlayıp ilerliyorum.
centos6kurulum (13)
Adım 14: Burda disk bölümlendirmesi ile ilgili ekranımıza geldi custom yapılandırmayı kendim yapacağım için bunu seçip ilerliyoruz.
centos6kurulum (14)
Adım 15:Burada kurulum hangi diske yapılacaksa onu seçip create ardından standart partitionu seçiyoruz.
centos6kurulum (15)
Adım 16: Boot için genel olarak 200 MB yeterrli olacaktır.
centos6kurulum (16)
Adım 17: Swap alanı önemli sunucunuzun ram kapasitesi yetmediği zorlanmaya başladığı anlarda harddiski ram gibi kullanabilmek sistemin çökmemesi için gerekli bir alandır. ram kapasiteniz az ise 4GB a kadar verebilirsiniz. Aksi durumlarda 2 GB yeterli olacaktır.
centos6kurulum (17)
Adım 18: Geri kalan diskimizi fill to maximum seçerek kalan diski tek parca yapıp ilerliyoruz.
centos6kurulum (18)
Adım 19: msdos yapısındaki diskini biçimlendireceğim onaylıyomusun diyor. Linux yapısı ext3 ve ext4 dosya sistemi yapısını kullanır buda ufak bilgi. formatlayıp ilerliyoruz.
centos6kurulum (19)
Adım 20: Yapılan değişikleri disk üzerine yazıcam diyor. write seçip ilerliyoruz.
centos6kurulum (20)
Adım 21: Bir değişiklik yapmadan ilerliyoruz.
centos6kurulum (21)
Adım 22: Burası önemli linux sistem kullanılmasının temel amacı sunucuyu kasmasını önlemek bunuda sadece ihtiyacımız minimum programın kurulup sunucu üzernden maksimum performans almaktır. Yoksa arayüz ile kuracak olsa kimse linux kullanmazdı. Ama ben yinede dosya sistemi yapısını öğrenmeniz için biraz desktop versiyonu kurmanızı tavsiye edebilirim. Ama standart server version kurulumumuza devam ediyoruz. Minimal paketi seçip alttan şimdi özelleştir seçip ilerliyoruz.
centos6kurulum (22)
Adım 23: Burda en temel paket olan base paketi yükleyip resimdeki gibi yüksemesini seçip ilerliyoruz. Ve kurulum başlıyor.
centos6kurulum (23)
Adım 24:Kurulum tamamlandığında reboot olduktan sonra işletim sisteminiz sorunsuz açılacaktır. root ve 1q2w3e4r bilgileri ile giriş yapıp özelleştirmelerinize başlayabilirsiniz.

NOT: Faydalı centos komutları hakkındaki makalemi inceleyip oradanda yardımcı bilgilere ulaşabilirsiniz. Hoşçakalın.
centos6kurulum (24)

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (Henüz Oy Verilmedi)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.