2.348 defa okundu.

Centos 7 Minimal Kurulum

CentOS 7

CentOS 7

Merhaba bugünkü makalemizde artık php 7 versiyonuyla beraber de artık yavaş yavaş sistemini oturtan Centos 7 versiyonunun 6 adımda kurulum işleminden bahsedeceğim.

Adım 1: Sunucuyu cd den boot ettikten sonra karşımıza ilk olarak aşağıdaki ekran geliyor. İnstall Centos 7 seçeneğini seçerek kurulum işlemini başlatıyoruz.
1
Adım 2: Kurulum işlemine başlamak için enter tuşuna basmamızı söylüyor <enter> tuşlayıp görsel kurulum ekranına ilerliyoruz.
2
Adım 3: Eski versionlarda alışkın olduğumuz ilerlemeli ekranının gidip yeni versiyonda herşeyin tek bir ekranda toparlandığını görüyoruz. Dolayısıyla karışıklık olmaması adına bu adımı biraz açıklayarak ve anlayarak ilerlemenizi istiyorum. Yinede anlatımdan karışıklık olursa diye makalemin ilerleyen kısmına diğer alanların resimlerini ekleyeceğim.

LOCALIZATION(BÖLGE) AYARLARI

 • Date&Time(Saat ve Tarih) Ayarları: Bu kısımda sql sistemler kullandığımızdan saat tarih sunucularda bazen problemlere sebep olabiliyor. Dolayısı ile bizim saat dilimimizi seçmek önem taşıyor. Europe/istanbul’u seçiyoruz.
 • Keyboard(Klavye)Ayarları: Bu kısımda klavye dili olarak ilgili resimde English US ta eklenmiş ama başlangıç ekranında bazen ingilizce başlayabiliyor sonrasında parola giriş ekranında acemisi olduğunuz sistem için problemlerle karşılaşılabiliyor. Acemisi iseniz sadece Turkish seçeneğini seçili bırakmanızı tavsiye ederim
 • Language Support(Dil Desteği): Genel olarak internetteki makalelerde ve bir çok yerde kaynak olarak ingilizce dil seçeneği global bir dil olarak kullanıldığından unix tabanlı sistemlerde eğer masaüstü version kullanmayacaksanız Hep ingilizce kurulum yapılması gerekiyor. Bizde ingilizce seçip devam ediyoruz.

SOFTWARE(YAZILIM) AYARLARI

 • İnstallation source(Yükleme kaynağı): Burada herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmıyor. Nereden kurulum yapmak istediğimizi soruyor.
 • Software Selection(Yazılım Seçimi): Bu kısım önemli Unix sistemlerde herzaman performans önce gelir. O yüzden kaynakların kullanımı hep önemli olmuştur. Genel olarak hep sunucuyu yavaşlatmayan minimal kurulum yapılır. Fakat masaüstü seçeneği vesaire ayarlarıda bu ekrandan seçiyorsunuz. Buda ufak bir bilgi olarak kalsın. Biz resimde gösterildiği gibi Minimal seçiyoruz.

3

SYSTEM(SİSTEM)

 • İnstallation Destination(Yükleme Hedefi): Bu kısımda disk seçimi ve bölümlendirme işlemleri yapılmaktadır. Genel olarak bunuda daha önce yapmayanlar için açıklayalım. Unix sistemlerde Diski windowslardaki gibi belli bir swap, boot ve gene disk alanı vardır ama bunlar kullanıcıya kurulum ekranında belirletilmez. Fakat bu ayalar unix sistemlerde  kullanıcıya özgü değişebileceğinden kaynaklı olarak centos tada manual olarak ayarlanmaktadır. Fakat Centos 7 versiyonunda gerekli fonksiyonları uyguladığından bizim bir ayar yapmamıza gerek kalmadı. Aşağıdaki resim üzerinden yapılması gerek ayarları inceleye bilirsiniz.

467

Adım 4: Hostname ve Network ayarlarını yapılandıralım.

 • Network&Hostname(Ağ ve Sunucu Adı): Bu kısımda sunucu İp ayarlarını ve Sunucu Adını tanımlıyoruz. Bu tanımlamaları da aşağıdaki resimde görülen ekrandan tamamladıktan sonra tamamladıktan sonra kurulum işlemini başlatıyoruz. Örnek Hostname: sunucu.centosblog.net gibi tanımlamalısınız.

5
Adım 5:  Kurulum işlemini başlatabilirsiniz. Kurulum işlemin başladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir. Bu ekranda sunucunuza bir Root Password (yönetici şifresi) tanımlamanız gerekmektedir. Aksi halde sunucunuz kısa süre içerisinde hacklenebilir sunucunuzu tekrar kurmak durumunda kalabilirsiniz. Centos 6 serisinde şifre belirlerken harf ve rakam ile şifre belirlemeniz yetiyordu. Centos 7 versiyonunda bunun artık eskisi kadar güvenilir olmadığına karar vermiş olacaklar ki artık şifrenizi (Büyük Harf – Küçük Harf – Rakam – Özel karakterler) her birinden oluşan minimum 8 karakterli bir şifre olmak zorunda bırakılmış. Root şifremizi belirlememiz yeterli olacaktır. User Creation(kullanıcı oluşturma): Bu kısma herhangi bir şifre girmenize gerek yok root şifresi admin şifresi yerine geçmektedir. Eğer o kısmı doldurursanız ekstra bir kullanıcı daha tanımlamış olacaksınız.
9 10
Yapacağınız işlemler bu kadar kurulum tamamlandığında ssh login ekranı karşınıza gelecek sisteminiz çalışmaya hazır olacaktır. Sunucu üzerinde bilmeniz gereken bazı ssh komutları bulunmakta bunlar ile ilgili makalemi buradan inceleyebilirsiniz.

Centos 7 şifre güncelleme işlemi için gerekli yapmanız gereken işlemleri buradan inceleyebilirsiniz.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Bir başka makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (2 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

2 thoughts on “Centos 7 Minimal Kurulum

 1. Can Erkan

  Her yerde aradım ancak sizde düzgün bir anlatım bula bildim emeğiniz için teşekkürler.

  Cevap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.