1.844 defa okundu.

Centos Echo Komutu İle Domain Log Temizleme

Yoğunluktan artık yazmak çok kolay olmasa da bugün boşluktan istifade edip çok kullanıcılı bir plesk panel üzerinde logları şişen domain adresini tespit edip temizleme işleminden bahsedeceğim. Bazen oluyor plesk panel günde 1 defa güncelleme yaptığı için hangi domainin loglarının dolup taştığını tespit edemiyoruz. Bunun için gerekli bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım umarım faydalı bir paylaşım olur.

Bu işlemleri yapabilmek için öncelikle ssh üzerinde root yetkisine sahip olmalısınız. Putty üzerinden SSH bağlantısı yapıp oturum açtıktan sonra aşağıdaki adımları sırası ile uyguluyoruz.

Adım 1: Öncelikle var/www/vhost yani hosting domainlerimizin bulunduğu dizinde bulunmamız gerekiyor.
cd ..
cd var/www/vhosts

Adım 2: İlgili dizine yukarıda belirtilen komutlar ile geldikten sonra bu dosyaları boyutlarına göre sıralatmamız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırmamız yeterli olacak karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran görüntüsü oluşacaktır.
du -h --max-depth=1

centos max depth

Adım 3: Yukarıda gördüğünüz gibi benim domain adreslerimde aşım yapan yok diyebilirim normalde şişen domain adreslerinde 2 ila 20 GB bazen hiç temizlemediyseniz 30 GB olan domainlerle karşılaşıyoruz. Bunları arada bir temizlemek gerekiyor. Hem sizin için hem sunucunuzun sağlığı için çünkü plesk disk alanı dolduğunda mysql çalışamaz hale gelir ve panel erişiminiz bile kopabilir. Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Neyse.. Kaldığımız yerden devam eğer burada yüksek kullanımını gördüğünüz bir domain adresiniz var ise aşağıdaki kodu düzenleyerek log dosyasını yok etmeden içeriğini temizleye biliyoruz.

echo > domainadınız.com/logs/error_log

Bir başka makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (1 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

2 thoughts on “Centos Echo Komutu İle Domain Log Temizleme

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.