X

Cpanel To DirectAdmin Taşıma

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemizde Cpanel üzerinden alınan backupların directadmin üzerinde çalıştırılması işleminden bahsedeceğiz.

Bu işlemler için directadmin sunucunuz üzerinde root erişim haklarına sahip olmalısınız.

Adım 1: Bu işlemler için aşağıdaki scripte ihtiyaç duyuyoruz. Directadminin sitesinden indirdim düzenlemeden attım ama siz yinede girip directadmin sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Ssh erişimi sağladıktan sonra herhangi bir dizine aşağıdaki komutu çalıştırarak scripti indirebilirsiniz.

Not: arkadaşlar dosyayı siteye yüklediğimde bir süre sonra bozuluyor. Directadmin linkini bırakıyorum oradan indirebilirsiniz.
Bozuk:wget http://CentosBlog.net/wp-content/uploads/2018/04/da.cpanel.import.9.4.tar.gz

Directadmin kbsi;
https://forum.directadmin.com/archive/index.php/t-2247.html

Adım 2: İndirdiğimiz scripti tar içerisinden çıkartıyoruz.

tar xzf da.cpanel.import.9.4.tar.gz

Adım 3: Bu sıkıştırılmış dosyayı açtığımızda içeriğinden 2 dosya çıkacak. Bunlardan biri defaults.conf dosyasıdır. Bu dosyamızı çalıştırıp yeni sunucumuza göre düzenliyoruz. Ek olarak resim ekleyeceğim oradan inceleyebilirsiniz. Ona göre ns ve yeni ip adresinizi düzenleyip Ctrl + x İle kaydedip çıkabilirsiniz.

nano defaults.conf

Adım 4: Cevirme işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için 2 adet klasöre ihtiyacımız bulunuyor. Bunlar import ve export klasörleri fakat bu klasörlerin admin backups dizininde oluşturulması gerekiyor. Gerekliliği sağlıyoruz.

cd /home/admin/admin_backups/
mkdir import
mkdir export

Adım 5: Cpanel üzerinde oluşturduğunuz yedeklerinizi winscp gibi bir program yardımı ile import klasörü içerisine aktarmanız gerekiyor. İndirmediyeniz buradan indirebilirsiniz.

Adım 6: Yedeklerinizi import klasörüne attıysanız artık scripti çalıştırabiliriz. Başta belirttiğim gibi tar içeriğinden 2 tane dosya çıktı confuda düzenlediyseniz artık yedekleri açmak için diğer dosyamızı kullanabiliriz.
Not: çıkan bütün sorulara “y” yani olumlu yanıtlar verelim. İşlem yedeğinizin büyüklüğüne göre sürebiliyor. 2Gb bir yedek için yaklaşık 60 Saniye bekledim.
perl da.cpanel.import.pl

Adım 7: işlemler tamamlandıktan sonra directadmin panelden login olarak Admin Tools başlığı altında bulunan “Admin Backup/Transfer” Bağlantısına girerek “Restore Backup” bölümünden export dosyanızın konumunu yazıp update files demeniz gerekiyor sonrasında sağ tarafta backuplarınız geliyor ve geri yüklemesini yapıyorsunuz. Resmi inceleyebilirsiniz.

Makalede yanlış anlatılan veya yanlış giden birşey var ise şikayetlerinizi ve Tabiki memnuniyetlerinizi yoruma eklerseniz diğer arkadaşlar içinde faydalı bir makale olacağına inanıyorum. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Herkese kolay gelsin 🙂

Sponsorluğumuzu yaparak hizmetlerimizi sağlayan Mahsum Çelik – Server Plus Bilişim İnternet Hizmetleri Firmasına teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

https://www.serverplus.com.tr/

Kategoriler: Genel Panel
Sezer MEKİKÇİ: