1.620 defa okundu.

DirectAdmin To DirectAdmin Migration Transfer (Taşıma)

Merhaba bugünkü makalemizde DirectAdminden DirectAdmine Migration Transfer(Taşıma) işleminden bahsedeceğim.

DirectAdmin Panelde taşıma işlemi öncelikle eski sunucu üzerinden yeni sunucuya backup aldırıp daha sonra yeni sunucu üzerinde bu yedekleri import ederek gerçekleştiriliyor. İşlemin adım adım takip ettiğinizde bir problem yaşanmayacaktır.

Öncelikle Taşıma yapılacak sunucunun adının eski, domainlerin şimdi çalışmasını istediğiniz sunucunun adının ise yeni olduğunu varsayarsak;

Adım 1; eski sunucunuz üzerinde panele giriş yaptıktan sonra resimden de görebilirsiniz. “Admin Tools” menüsünden “Admin Backup/Transfer” sekmesine tıklayıp backup oluşturuyoruz.

Backup Alma 1

Backup Alma 1

Adım 2; Who kısmından ister “Selected Users” üzerinden bir kullanıcı seçip onu taşıyabilir yada “All Users” seçerek bütün domain ve kullanıcıları taşıyabilirsiniz.

Backup Alma 2

Backup Alma 2

Adım 3; Dediğimiz gibi Backup alma işlemnin ne zaman başlatılmasını istediğimizi soruyor “Now” seçip işlemin hemen  başlatılmasını istediğimizi belirtiyoruz. Daha sonra where kısmından backup’ın nereye alınmasını istediğimizi soruyor. Bu aşamada Ftp seçeneğini seçip, yeni sunucumuzun İstenen erişim bilgilerini aşağıdaki resmi inceleyerek giriyoruz.

Backup Alma 3

Backup Alma 3

Adım 4; Burada aktarılacak verileri soruyor. Taşınmasını istemediğiniz birşey varsa “Selected Data” seçeneğini seçip içerideki nesnelerin yanındaki tik’i kaldırabilirsiniz. Yada benim yaptığım gibi problem çıkmasın herşeyi taşısın istiyorsanız “All Data” seçeneğini seçip “Submit” butonuna tıklatarak backup işlemini başlatabilirsiniz. Backup işleminiz başladıktan sonra aktarımı veri boyutunuza göre 15 dakika ila 1 saatten uzun sürebilir.

BackupAlma4

Backup Alma 4

Backup işlemi tamamlandıktan sonra yeni sunucumuzun directadmin paneline bağlantı sağlayıp yine aynı “Admin Tools”
üzerinden “Admin Backup/Transfer” ekranına giriyoruz. Bundan sonra yapacağımız işlemler sayfanın biraz daha alt kısmında
bulunan restore backup menüsü aracında gerçekleştireceğiz.

Adım 5; Eski sunucudan ftp ile gönderdiğimiz verileri yeni sunucuda Local olarak çekiyor olduğumuzdan Gönderirken hangi dizine kaydettiyseniz “Local:” yazan kısma bu dizini giriyoruz. Ben örnekte olduğu gibi admins_backups içerisine kaydetmiştim. O şekilde yazdım.

Backup Alma 5

Backup Yükle 1

Adım 6; Son olarak bu ayar önemli eski sunucudan gelen domain ile yeni sunucu arasında ip farklılıkları olacak. Gelen domainlerin hangi ip adresi üzerinde çalışmasını istiyorsak o ip adresini “Use The IP From The List” menüsünden seçiyoruz.
Daha sonra eski sunucudan aktarılan dosyaları “Selected Files” menüsünden seçiyoruz.Aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.
“Submit” butonuna tıkladığınızda backup dosyalarınızı yeni paneliniz üzerinde açmaya başlayacaktır.Bu İşlem veri boyutunuza
göre 15 dakika ila 1 saatten uzun sürebilir. Tamamlandığında “Show All Users” kısmını kontrol ederek kullanıcılarınızın geldiğini görebilirsiniz.

Önemli Not: Admin kullanıcısını taşıdığınız takdirde Eski sunucunuzdaki admin kallanıcı şifrenizi geri yükleyecektir. Yani eski admin bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekecektir.
Önemli Not 2: Ayrıca taşıma işlemi sırasında önce siyah gözükenleri geri yükleyip, Tamamlanmasını bekledikten sonra alttakileri yüklemeniz gerekmektedir. Kırmızı gözükenleri kullanıcılar yeni sunucunuzda var olmadığından geri yükleyemiyorsunuz. Önce kullanıcıları geri yükleyip daha sonra alttakilerin rengininde siyah olduğunu gördükten sonra geri yükleme işlemini başlatabiliyorsunuz.

Backup Yükle 2

Backup Yükle 2

Not domain taşıma işlemleri sırasında Ns yönlendirmesi gerekeceğinden eski sunucuyu kapattığınızda domainleriniz çalışmaz
öncelikle NS yönlendirmelerini gerçekleştirip daha sonra eski sunucunuzu kapatmanız gerekmektedir. Ns yönlendirmeleri
başvurduğunuz firmaya göre 2 ile 24 saat içerisinde gerçekleşmektedir.

Takip ettiğiniz için teşekkürler.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (2 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.