8.265 defa okundu.

Disk Çıkartınca Raid Yapısı Bozulur Mu?

Bu makalede size raid ile ilgili birkaç deneyimimden bahsedeceğim.

Not: Bu makalede anlatılan bütün işlemler önce sunucunun power kablosu çıkartılıp öyle gerçekleştirilmiştir.

Bilgidiğiniz gibi raid sunucu sistemlerinin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bu makalede Hp DL 320 G8 üzerinde yaşadığım bir kaç deneyimimden, sunucuya göre işkencelerimden, size göre ise korkmanıza ne kadar gerek olduğundan bahsedeceğim.

Öncelikle şu tabularımızdan kurtulalım Raid yapılmış bir sistemde diski yerinden çıkartırsam raid uçar. Hem yanlış hem doğru. Sunucu power on durumda iken raid 0 yapılmış bir sunucuda çalışan sistemden 1 disk çıkartırsanız raid uçmaz. Fakat sistem yeniden başlattığınızda onarım moduna düşer. fakat power durumda iken disklerinizi çıkartıp takmanız hiç bir ayarın bozulmasını sağlamaz.

Raid 1 yapılı bir sistemde sunucuyu kapatıp diskleri aynı raid konfigürasyonuna ve donanımına sahip farklı bir sunucuya diskleri aynı sıra ve portlara takarak taşıdığımda raid sisteminin bozulmadan işletim sisteminin hiçbir hata vermeden direk açıldığını gördüm. Burdan çıkartacağımız sonuç raid zannettiğimiz gibi raid kartına yazmıyor disklerde tutuyor bu raid yapısını. Hatta bununlada kalmadım B120 de oluşturduğum raid sistemini, P212 raid kartına sahip başka bir sunucuya takıp aktif edip tekrar sorunsuz bir şekilde tekrar çalıştığınıda gördüm. Arkadaşlar raid yapılı bir sistemde sunucular birbirinin aynısı ise diskleri taşıdığımızda raid bozulmuyor %100 eminimki sorunsuz çalışıyor. Ama elimin altında dell 1 sunucu olmadığı için hp’den dell sunucuya dell sunucudan hp sunucuya aktarım yapma şansım olmadı ondada olabileceğini düşünüyorum ama denemedim. Fakat şunu söyleyebilirim. A sunucusundan söktüğümüz diskleri B sunucusuna takarken disklerin port numarasını değiştirdiğinizde taktığınız sunucuda hata veriyor ama raid bozulmuyor doğru sıraya getirip o şekilde açtığımızda çalışıyor. Bende bozulmadığını görünce biraz daha fantezi yapmaya karar verdim. Böyle bir fırsat elime geçince bırakmak olamazdı zaten.

4 diskli bir sunucuda 2×500 Sata raid 1 + 2×500 sata raid 1 yapıp bu disklerin 1.slottaki diski 3. slota 3.slottaki diski 1. slota taktım. Acaba raid bozulacakmı diye fakat raid menüye girdiğimde algılamıştı (2 ve 3) nolu disklerimi raid 1 (1 ve 4) nolu disklerimi kendi içinde raid 1 olarak gösterdi. sistemi açmaya çalıştığımda sorunsuz açtı. Ama raid sıfırda aynı sistemde çalışacağını sanmıyorum bu anlattıklarım raid 1 için geçerlidir. Daha sonra raid yapısını tekrar karşı taraftaki makinaya eski haliye taşımaya karar verdim acaba burdada algılar mı diye. (1-2) raid 1 (3-4) raid 1 olarak karşı sunucuya taktığımda hata verdi fakat benim yapım 1-4 ve 2-4 şeklinde güncellenmişti. o yüzden tekrar o hale getirip açtım sistem yine açıldı. Bende daha fazla zorlamayıp yeter artık raid yapısını bozamayacağım heralde deyip bıraktım. Vel hasıl kelam raid 1 yapısı disk çıkartıp takmayla vs bozulmaz ayrıca aynı konfigürasyona sahip başka bir makinaya taşıdığınızdada bozulmaz.

Dipnot: Siz genede sadece canınız sıkıldığı için bu işlemleri gerçekleştirmeyin diye uyarıyorum ve faydası dokunan arkadaşlarım olursa yorumlarını esirgemezlerse sevinirim.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (Henüz Oy Verilmedi)

One thought on “Disk Çıkartınca Raid Yapısı Bozulur Mu?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.