2.206 defa okundu.

Esxi Sanal Sunucu Disk Boyutu Artırmak

Bu makalede wmware esxi 5.5 üzerinde windows sanal sunucunun disk kapasitesini artırma işleminden bahsedeceğim.


Not: Öncelikle bu işlemi win7, server2008 ve server2012 ailesinde sorunsuz yapıldığını belirtmek isterim. Linux sistemlerde işler biraz farklıymış o yüzden daha detaylı araştırmanızı tavsiye ederim.

Adım 1: Öncelikle sanal sunucu içerisinde oturum açıp diskin eski halini göstermek istiyorum. Bunun için sanal sunucuma bağlanıp “Bilgisayar” simgesine sağ tıklayıp “yönet” butonuna tıklıyoruz.

diskartirma1


Adım 2: Açılan pencere içerisinde disk yönetimi kısmını seçiyoruz.

diskartirma2

Server 2012 için;
server2012diskartirma


Adım 3: Açılan sayfanın alt kısmında disk bölümleri gözükmektedir. Gördüğünüz gibi tek partiton halinde 25GB lık oluşturmuş olduğum bir alan bulunmaktadır. Şimdi sonraki alanlar içerisinde bunu 30 GB olarak güncelleyip aktif etme işlemini göstereceğim.

diskartirma3


Adım 4: Daha sonra Esxi üzerinden giriş yapıp disk kapasitesini artıracağımıs sunucuyu “power off” konuma alıyoruz. Power konuma aldığımız sunucu üzerinde sağ tıklayıp “Edit Settings” tıklıyoruz.

diskartirma4


Adım 5: Açılan yeni pencerede aşağıdaki resimde seçili kısımda gösterildiği gibi “hard disk” kısmını seçiyoruz. Yan menü üzerinden diskin boyutunu istediğimiz miktarda artırıyoruz. Daha sonra “ok” butonunna tıklayarak ayarlarımızı uyguluyoruz. Bu işlem tamamlandıktan sonra sunucumuzu tekrar aktif edebilirsiniz.

diskartirma5


Adım 6: Tekrar “bilgisayar” sekmesinden “yönet” daha sonra “disk yönetimi” kısmına geldiğimizde eklediğimiz yeni birim siyah olarak gözükecektir. Bunu sisteme dahil etmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

diskartirma6


Adım 7: 25 GB alanın olduğu birime sağ tıklayarak “Birimi Genişlet…” tuşuna basıyoruz.

diskartirma7


Adım 8: Açılan pencerede “ileri” butonuna basıyoruz.Daha sonra aşağıdaki ekran karşımıza geliyor. Genişletmek istediğimiz partition seçili geliyor zaten herhangi bir değişiklik yapmadan “ileri” butonuna tamamlıyoruz.

diskartirma8


Adım 9: Görüldüğü üzere 5 GB yeni alanı sistemimize dahil ettik.

diskartirma9

Bir başka makalede tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.. 🙂

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (1 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.