2.381 defa okundu.

Nasıl Bir Parola Koymalıyım?

nasıl parola koymalıyım

Merhaba bugünkü makalemizde parolalar ve parolalar hakkında yapılan hatalardan bahsedeceğiz.

Eskiden heryere 4 haneli şifreler koyardık. Ama eskiden internet ve internet bankacılığı bu kadar yoğun değildi elbette. Bu şifreler hep doğum tarihimiz, tuttuğumuz takımın kuruluş yılı, istesekte unutmayacağımız önemli yıllar evlilik yıl dönümünüz ve bunun gibi bir çok şey olurdu. Ama artık internet dünyası o kadar gelişti ki bunlar bu parolalar artık önem arz etmeye başladı.
Çünkü artık dolandırılıyor, soyuluyoruz. Bunun nedenleri gelişen dünyada artık daha fazla konuya hakim insan var bu tarz şifreler koyarak onlara davetiye çıkartıyoruz.

Ortalıkta bunca hırsız varken veya insanların gözü bu kadar bizim cebimizdeyken yapabileceğiniz bir şey olduğu aklınıza geldimi hiç. Yani oturup dediniz mi hiç kendinize artık bu şifreleri değiştirmeliyim. Bir çok kere söylemişsinizdir kendinize ama buna ayıracak zamanınız ne yazık ki hiç olmadı. Size kızmıyorum ama artık bir şeylere dur demenin zamanı geldi.

Daha güvenli şifreler koyabilmek için ilk etapta daha karmaşık daha doğum tarihinizden uzak sadece sizin için anlamlı, eşiniz yada akrabalarınız için bir anlam ifade etmeyen bir şifre belirlemelisiniz. Çünkü şifreler sır gibidir ve başkalarının bildiği bir sır sizin güvenliğinizi tehlikeye sokar.

Gelelim web dünyasında kullandığınız şifrelere bırakın artık şu anne kızlık doğum tarihi saçmalığını bankadan arayıp güvenliğiniz için annenizin kızlık soyadı diye sorduklarında kaçınız bunu söyleyeceksem gizlilik bunun neresinde diye sordunuz ki? Artık şifrelerinizi 123 yada abc hiç olmadı ali, ayse, fatma gibi isimler koymak çok basit hazır kodlar ile bulunabilen kısa sürede çözülebilen şifrelerdir. Bunu nasıl güvenli hale getirebilirsiniz bir örnekle açıklayalım. Mesela 8 haneli bir şifre koymanız gerekiyor ve adınızın ayşe varsayarsak bunu basit değişiklikler ile daha güvenli hale getirmeniz mümkün. 1Ay2sE3*  bu şekilde yazdığınızda emin olun yazmanız size zahmet verecek ama kırılması gerçekten güç bir şifreniz olacak. Bunun gibi milyonlarca kombinasyon türetebilirsiniz. Bu şifrenin güvenli olmasının sebebi içinde rakam, küçük harf, büyük harf ve özel karakter içermesidir.

Bu tarz şifreler koyarak bu işe küçük bir zaman diliminizi ayırarak hayatınızı daha güvenli hale getirmeniz mümkün. Daha güvenli bir hayat geçirmeniz dileğiyle.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (1 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.