879 defa okundu.

Plesk Panel Port Değiştirme

Bu makalede panel panel port güncelleme işleminden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi botlar sunucuya otomatik olarak kayıtlı portlar üzerinden bağlantı deniyor. Bu yüzden güvenliğinizi bir seviye artırmak amacı ile sunucu panel portunuzu ve ssh portunuzu güncellemeniz faydanıza olacaktır.

Adım 1: İlk olarak SSH’a root kullanıcısı olarak bağlantı gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki komut ile plesk.conf dosyasını açıyoruz.
nano /etc/sw-cp-server/conf.d/plesk.conf

Adım 2: Karşımıza gelen ekranda listen 8443 SSL portunu, listen 8880 standart plesk panel portunu temsil etmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken temel konu yazacağımız portun başka bir port ile çakışmaması aksi halde bağlantı kurmaya çalıştığınızda erişim gerçekleştiremez ve yaptığınız güncellemeyi geri almak durumunda kalırsınız.

Adım 3: Yapılan değişikliklerin sistemde aktif edilebilmesi için plesk servisinin restart edilmesi gerekmektedir. aşağıdaki kod ile panel servisini yeniden başlatıyoruz.
service psa restart

SSH portunu güncellemek için ilgili makalemi buradan inceleyebilirsiniz. Bir başka makalede tekrar görüşmek üzere hoşçakalın..

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (1 Oy verildi, Ortalama: 5,00 üzerinden 5)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.