1.215 defa okundu.

Raid Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Bu makalemizde raid yapısının neden var olduğundan, ne işe yaradığından ve nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Bu konuda Google üzerinden başta Wikipedia olmak üzere binlerce kaynak bulabilirsiniz. O yüzden bu konuda makale yazmamak için epey diretsemde, madem ki konularımız arasında Centos, Windows ve Hosting var bu konuyu açmamak bence olmazdı. O yüzden konuları kısa anlaşılır biçimde üzerinden geçerek anlatacağım diğer sitelerde bulabileceğiniz kaynaklar gibi matematiksel değil konuyu anlamanız direk özüne ineceğim.

Raid Nedir? Ne işe yarar?
Raid mantıksal olarak bir ve/veya birden fazla harddiskin daha hızlı çalışmasını ve aynı zamanda eş zamanlı olarak yedekleme yapma imkanı sağlayan bir teknolojidir. Örneğin elinizde 4 adet 500GB boyutunda diskiniz olduğunu varsayarsak bunu bilgisiyarınıza taktığınızda 4 farklı disk olarak algılar. Fakat raid yapısında bu 4 diski birleştirip tek bir disk partition yani 2TB tek parça halinde görüntüleyebilirsiniz. Bu size 4 diskin okuma ve yazma hızlarını birleştirip 4 kat daha hızlı bir sistem diski sağlar. Raiddeki temel amaçlardan bir tanesi hızdır. İkincil amaç ise anlık yedeklemedir. Yedekleme işlemi ile ilgili olarak aşağıda anlatılanları takip ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Raid Nasıl Yapılır?
Raid yapabilmek için öncelikle raid kartı olan bir cihaza ihtiyacınız var. Bu kart sayesinde yukarıda anlatıldığı gibi diskleri birleştirip hızlarını artırabilmeniz amaçlanmaktadır. 2 Çeşit raid kartı bulunmaktadır. Bunlar Yazılımsal ve donanımsal olarak ikiye ayrılmaktadır.
Yazılımsal Raid Kartları: Günümüzde yazılımsal raid yapıları yaygın olarak kullanılmazlar. Çünkü bu yapılar bozulmaya çok müsait yapılardır. Bilgiler tamamen yazılımsal olduğundan sistem çökme tehlikesi bulunduğunda genelde kurtarılamaz yapılan işlemin bir önemi kalmaz. Ayrıca yazılımsal raid kartlarında sadece raid 0 ve raid 1 yapılabilmektedir.
Donanımsal Raid Kartları: Donanımsal raid kartınız olduğu takdirde raid yapısı hem diskler üzerinde hemde raid kartı üzerinde tutulurduğundan sistemin veri kaybı olasılığı daha düşüktür. Donanımsal bir arıza yaşadığınızda donanımsal raid kartları üzerinde kendine ait pili bulunduğundan arızayı giderip yapı bozulmadan yolunuza devam etme imkanına sahip olursunuz.

Raid 0

Raid0 Raid 0 yapısı en az bir diskten oluşturulabilmektedir. Donanımsal raid kartınız üzerinde bulunan entegre cache bellek sayesinde tek disk üzerinden bile okuma ve yazma oranında az da olsa performans almanızı sağlar. 2 diskli bir raid 0 yapısında herhangi bir yedekleme işlemi yapılmaz. Ancak 2 disk tek disk gibi çalışacağından okuma ve yazma hızı 2 kat artacaktır. Bu tarz raid yapıları genelde sql sorguları yoğun olan sistemlerde kullanılmaktadır.

 

 


Raid 1
raid1
Raid 1 yapısı en az 2 diskten yapılandırılabilmektedir. Çünkü raid 1 yapısı bir yazma işlemi yapıldığında 2 diske aynı anda aynı veriyi yazmak üzere programlanmış bir yapıdır. Örnek verecek olursak 2 adet 500GB disk taktığınızda kullanılabilir disk boyutunuz raid 1 yapısında 500GB olarak gözükecektir. Buradaki temel amaç disklerden birisi arızalandığında sistemin çalışmaya devam etmesi veri kaybının en aza indirilmesidir. Bu yapıya uygun bir örnek olarak bir e-ticaret sitesi veya muhasebe programlarını gösterebiliriz.

 

 


Raid 5
Raid5
Raid 5 yapısı en az 3 diskten oluşur en fazla kaç disk takabiliyorsanız takabilirsiniz. Fakat arızalı disk toleransı 1 disktir. Yapı içerisinde 1 disk arızalandığında yapı sorunsuz çalışmaya devam eder yerine yeni bir disk takıp yolunuza devam edebilirsiniz. Ayrıca raid 5 yapısında disk kapasiteniz -1 dir. 5 disk 500GB raid 5 yapısı oluşturduğunuzda aşağı yukarı 2TB kullanılabilir disk alanınız olacaktır. Diskler kendi içerisinde farklı noktalara yazma işlemi yapacağından hangi diskin bozulduğunun bir önemi yoktur. sistem çalışmaya devam eder.


Raid Yapısında Arızalı Diski Tespit Etmek
Raid yapısı oluşturduğunuzda arızalı diski tespit etmek için 3 yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi rack sunucular için disk kızakları üzerinde bulunan ışıklar yapı ilk oluşturulduğunda diskler yeşil renkte gözükürler. Daha sonra disklerinizden biri arızalandığında yada sistem bu disk üzerinde bir problem tespit ettiğinde Rengi bazı sunucularda turuncuya döner bazı sunucularda kırmızı olarak gözükür ve bazınlarında ise hiç ışık vermezler. İkinci yöntem ise sunucu ilo, idrac ve bmc gibi sunucunun üzerinde bulunan web yönetim paneli üzerinden de raid yapısı hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer yöntem ise sunucuyu resetleyerek manual olarak raid management ekranından kontrol etmek.

Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (6 Oy verildi, Ortalama: 4,33 üzerinden 5)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.