2.358 defa okundu.

Sunucu Çeşitleri

Bu makalede Dedicated sunucu, Co-Location, VPS ve VDS nedir farkları neler sorularına yanıt bulabileceksiniz.

Dedicated sunucu nedir?

Fiziksel olarak kiraladığınız sunuculardır. İçerisine istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir disklerini, ramlerini talep ettiğiniz şekilde güncelletebilir ve istediğiniz Kontrol panelini yükeleyebilirsiniz. Co-location sunucudan farkı barındırıcı firma sunucunun bütün oluşabilecek problemlerini gidermek durumunda kalır sizden disk veya ram arıza yaptığında ekstra ücret talep etmez size aktif çalışmasını sağlamak gibi sorumluluklar alır. Daha pahalıya mal olsada proje bazlı çalışmalarınızda ciddi maliyet kaybının önüne geçer.
Avantajları;

  • Sunucu üzerindeki sorumluluklar host firmaya aittir.
  • Arızalanan bir donanım olduğunda host firması değiştirmekle yükümlüdür.

Dezavantajları;

 • Maliyetleri diğerlerine oranla daha fazladır.

Co-Location Sunucu nedir?

Kendinize ait Fiziksel olarak hazırlamış olduğunuz sunucunuzun bir Datacenter içerisinde barındırılması anlamına gelmektedir. Bu sunucular için elektrik, internet ve barınma ücretini siz ödersiniz. Buna ek olarak sunucunuz üzerinde arızalanan bir donanım olduğunda sorumluluk size aittir. Hizmeti var ise donanım değişikliğini barındırıcı firma gerçekleştirir. Fiziksel olarak güncellemelerini kendiniz yaparsınız. Datacenter size KVM(sunucuyu yanınızdaymış gibi kullanabileceğiniz aygıt), internet, elektrik ve firewall hizmeti verir. Ücret olarak dedicated sunucudan uzun dönemde daha az maliyetli olur.
Avantajları;

  • Uzun vadede maliyetleri daha düşüktür.

Dezavantajları;

 • Sunucu üzerindeki sorumluluklar size aittir.
 • Arızalanan bir donanım olduğunda siz değiştirmekle yükümlüsünüz.

VDS(Sanal Paylaşımsız Sunucu) Sunucu Nedir?

VDS Sanal sunucular tek bir sunucu içerisinde birbirinden bağımsız olarak kullanabileceğiniz sunuculardır. Host şirketi güçlü bir sunucuyu alır bunu istenen kriterlere göre böler. CPU, Disk ve Ram Bunları istediği gibi ihtiyacınıza göre bölümlenebilir. VDS avantajı diğer kullanıcıların yaptığı işlemlerden siz fiziksel olarak onlardan bağımsız olduğunuz için yapılan işlemler sizin sunucunuzu etkilemez. Aynı sunucudaki farklı bir kullanıcı sizin verilerinizi göremezler güvenlidir.
Avantajları;

 • Sunucu üzerindeki sorumluluklar host firmaya aittir.
 • Arızalanan bir donanım olduğunda host firması değiştirmekle yükümlüdür.
 • Diğer kullanıcıların kaynak kullanımları sizi etkilemez.
 • Maliyeti yükü daha azdır.
 • Yapılacak disk ve ram yüklemesi için zaman kaybı olmaz bir restart süresinde güncellenebilir.

VPS(Sanal Paylaşımlı Sunucu) Sunucu Nedir?

VPS Sanal Sunucular aynı vds ler gibi fiziksel sunucular gibi çalışabilmektedir. Yine aynı VDS sunucular gibi host şirketleri güçlü sunucuları alır bunları paylaştırarak kullanıcılara paylaştırarak kiralarlar. Fakat VPS sunucularda şöyle bir fark ortaya çıkıyor. Sunucunuzun kaynak kullanımları ortaktır. Ram ve CPU kullanımınız yüksek olduğunda sunucu ihtiyacı olan gücü diğer VPS sunuculardan alır. Bu sayede performans artışı sağlar. Örnek verecek olursam anladığım kadarı ile 2 gb ram aldınız kullanımınız anlık 4 gb ihtiyaç duyduğunda diğer sanal sunuculardan boşta kalan kısmı alır sunucunuza kısa süreliğine devreder daha sonra işlem bittiğinde geri verir. Kaynaklarınız paylaştırılır. Bunda dikkat edilmesi gerek husus alacağınız VPS sunucunun kaynak kullanımı yüksek olmamalıdır.
Avantajları;

 • Sunucu üzerindeki sorumluluklar host firmaya aittir.
 • Arızalanan bir donanım olduğunda host firması değiştirmekle yükümlüdür.
 • Sunucu üzerinde kaynaklar paylaşımlı olduğundan yüksek performans sağlar.
 • Maliyeti diğerlerine göre kullanıcılara daha azdır.
Alakasız içerikÇalışmıyorAradığım içerik ama eksikleri varÇalışıyorHarika (Henüz Oy Verilmedi)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.