X

Centos Plesk Panel Kurulumu (Resimli Anlatım)

Plesk Logo

Bu Konu içerisinde centos sistem üzerinde plesk web hosting panel kurulumunu anlatıyorum

Sunucunuz internete çıktıktan ve dışarıdan erişim için firewall kapattıktan sonra kurulum için aşağıdaki adımları uyguluyalım;

Adım 1:wget http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer kodunu çalıştırıp plesk installer indiriyoruz.

Plesk resim1

Adım 2: Daha sonra chmod 755 plesk-installer kodunu çalıştırıp dosya için gerekli okuma calıştırma yazma izinlerini veriyoruz. Artık kuruluma başlayabilmek için ./plesk-installer komutunu çalıştırıp kurulum ekranına giriyoruz.

plesk resim2

Adım 3: Kurulum başladıktan sonra ilerleyebilmek için “Next” yani “N” yazarak gerekli sorulara olumlu cevaplar veriyoruz. Yanlış hatırlamıyorsam 2 defa “N” 1 defada “Yes” cevabı verdikten sonra aşağıdaki resimdeki ekrana geleceksiniz.

Plesk resim 3

Adım 4: Yukarıdaki resimde plesk versionları listelenmektedir. Bu aşamada ben güncel versiyon 12.5.30 kuracağım o yüzden onu seçip devam ediyorum. sizde o şekilde devam edebilirsiniz. Daha sonra Tekrar “yes” diyoruz.

plesk resim 4

Adım 5: Daha sonra aşağıdaki ekran karşımıza gelecek. Burda 4 seçenek var. full tam kurulum yapıyor, typical standart kurulum, ben ayarları kendime göre ayarlayacağımdan web hostingde olması gereken bazı şeyleri ekleyeceğim için custom yani özel kurulumu secip ileriliyorum

plesk resim 5

Adım 6: Daha sonra alt resimdeki ekran karşınıza çıkacak burada 1,2,4,5,7,9 ve 10 secili hale getiriyoruz. Daha sonra 12 yazıp başlık içerisine giriyoruz.
NOT: ana menüye dönebilmek için “L” yazıp enterlıyarak geri gelebiliyoruz.

Plesk resim 6

Adım 7: Daha sonra alt resimdeki ekran gelecek bu ekranda 3,6 ve 8 seçili olacak şekilde seçiyoruz. Daha sonra “L” basıp geri geliyoruz.

plesk resim 7

Adım 8: Daha sonra ana ekrandan 13 içerisine girip php içerisine girip kullandığımız php versiyonuna göre php versiyonunu secip ana ekrandan kurulumu başlatıyoruz yaklasık bu işlem 20 ila 30 dakika kadar sürmektedir.

Plesk resim 8

Adım 9: Kurulum tamamlandığında aşağıdaki gibi bir ekran karşımıza geliyor. Daha sonra internet tarayıcınızı açıp “ipadresiz:8880” örnekteki gibi yazarak plesk panel için tarayıcı ekranından açarak kurulumu tamamlayıp host panelinizi aktif hale getirebilirsiniz.
NOT: K.adı: admin veya versiyona göre root olabilir her ikisinide deneyip açabilirsiniz.

plesk resim 9

Kurulum tamamladığında linux hosting panel’iniz aktif hale gelecektir. Unutmadan plesk ücretsiz olarak deneyebilmeniz için 15 gün deneme süresi vermektedir. Daha sonra ücretli sürüme geçmeniz gerekmektedir.Bu da can sıkıcı yanlarından bir tanesi elbette. Genel olarak yabancı kaynakları fazlaca olmasına rağmen Türkçe kaynaklara oldukça araştırmanız gerekmektedir. Onun dışında Türkçe dil desteği bulunmaktadır ve kullanışlı bir arayüze sahiptir.

Kategoriler: Centos Genel Panel
Sezer MEKİKÇİ:

Yorumları Görüntüle (2)